fbpx

Cechy i partie magazynowe w systemie WMS

Magazyn, który jest właściwie zaprojektowany, to jedna z najważniejszych kwestii dla świadczenia najwyższej jakości usług przy relatywnie niskich kosztach. W przypadku, kiedy nie korzystamy z wysokiej klasy systemów, magazynierzy, wydając towar, z reguły nie zwracają uwagi na datę jego ważności. To natomiast zwiększa ryzyko zachowania towarów przeterminowanych, które nie nadają się do użycia. Zmienić to pozwala klasyfikacja produktów poprzez cechy i partie magazynowe.

Czym są partie magazynowe?

 

Wielokrotnie magazynierzy wydają towar według zasady LIFO (ostatnie dotarło na magazyn, pierwsze go opuściło). Jeśli skorzystamy z innowacyjnego systemu magazynowego, możemy ewidencjować towar według terminów ważności. W ten sposób przygotujemy dokumenty wydań dla produktów według najkrótszych terminów ich przydatności. Dzięki temu opuszczą one magazyn i dotrą do klienta na długo przed upłynięciem terminu przydatności i nie będą przeterminowane.

 

Partie magazynowe reprezentują ilość pozycji w magazynie, które otrzymano w określonym dniu. Pozwalają m.in. na analizę kosztów na podstawie metod wyceny i są wykorzystywane przez magazyny korzystające z LIFO, FIFO (pierwsze dotarło na magazyn, pierwsze go opuściło) czy FEFO (pierwsze traci ważność, pierwsze opuszcza magazyn).

 

Rekord partii jest tworzony dla każdej przychodzącej transakcji. Jeśli miejsce mają transakcje wychodzące, opuszczają one partie i zmniejsza się ich ilość. Jeśli ilość w partii osiągnie zero, partia jest wycofywana z magazynu.

 

Przy standardowych metodach wyceny aktualizowane są pola ilości i kosztu całkowitego. W tym przypadku, kiedy ilość produktów w partii osiąga zero, ta nadal istnieje, przy kolejnych transakcjach wychodzących osiągając wartość ujemną.

 

Partie magazynowe w systemie WMS

 

 

Dokładna ewidencja stanów magazynowych

 

Dzięki partiom magazynowym możemy więc w dokładny sposób pilnować posiadanych stanów wybranych pozycji na magazynie, wprowadzonych w danym dniu i po określonym koszcie. Pozwala to analizować koszty i zyski. Poza tym określimy w ten sposób, ile mamy danego towaru na magazynie pod względem określonych numerów seryjnych produktu, numerów partii produkcyjnej i terminu ważności.

 

Ewidencja magazynowa prowadzona według dat przydatności pozwala więc ma bieżąco monitorować terminów ważności produktów. Jest to szczególnie ważne przy wydawaniu towarów z magazynu według zasady FEFO. Przypomnijmy, że zakłada ona, iż w pierwszej kolejności magazyn opuszczają towary z najkrótszym terminem przydatności do spożycia.

 

Wspólną cechą produktów (np. całej jednej partii) jest przykładowo data ich ważności. Inne cechy produktów, według których możemy je kategoryzować na magazynie to np. produkty łatwopalne, towary łatwo się psujące, wymagające przetrzymywania w odpowiedniej temperaturze itp.

 

 

Kiedy wymagana jest obsługa cech i partii na magazynie?

 

Obsługa partii na magazynie jest wymagana i pomocna w kilku przypadkach i przy określonych grupach produktów. Przede wszystkim są to leki i produkty spożywcze, a to dlatego, że mają one swój termin przydatności do spożycia. Magazyn, który przechowuje takie produkty, musi uważać, aby w pierwszej kolejności pozbywać się towarów o najkrótszym terminie ważności. To cecha, według której kategoryzują swoje produkty przede wszystkim magazyny korzystające z metody FEFO. W ich przypadku szczególnie ważne jest, aby magazyn opuszczały produkty, które najszybciej staną się przeterminowane.

 

Podobnie znakowane są również kosmetyki. Numery partii najczęściej są umieszczone na opakowaniu w postaci wytłoczonego numeru lub daty, ewentualnie są zakodowane w kodzie paskowym. W ten sposób nie mamy problemu z zidentyfikowaniem konkretnej partii danego produktu. Pomaga to nawet w procesie rozpatrywania reklamacji.

 

 

Cechy i partie magazynowe

 

 

To rozwiązanie pomaga również przy ewidencji urządzeń z unikalnym numerem seryjnym (SN, Serial Number). Występuje on m.in. w urządzeniach elektrycznych, elektronicznych i mechanicznych. W tym przypadku identyfikacja odbywa się za pomocą kodów kreskowych lub kodów QR.

 

Numer seryjny to ciąg cyfr lub liter, który jest nadawany produktowi lub całej serii produktów. Dzięki temu możemy zidentyfikować miejsce oraz czas wyprodukowania, a nawet ustalić legalność jego pochodzenia. Skanując kod towaru, magazynier wprowadza informacje do bazy. Przy jego wydawaniu, skanując go raz jeszcze, program identyfikuje produkt jako pozycję wydawaną.

 

Identyfikacja wydań realizowana w taki sposób pomaga m.in. przy zwrotach. Łatwo wówczas możemy zweryfikować, czy zwracany produkt (np. dekoder, telefon) jest zgodny z produktem, który opuścił magazyn.

 

 

Sprawdź cechy i partie magazynowe w WMS Futuriti

 

 

Teraz z funkcji obsługi partii skorzystamy również w WMS Futuriti. Wystarczy, że użytkownicy naszego systemu WMS włączą taką opcję w panelu konfiguracji, przechodząc do zakładki Opcje w głównym oknie WMS, a następnie Konfiguracja. W kolejnym kroku możemy wyfiltrować nazwę konfiguracji i wybrać Obsługa partii towarowych, zmieniając wartość na:

 

  • 1, jeśli chcemy włączyć obsługę partii towarowych,
  • 0, jeśli chcemy wyłączyć obsługę partii towarowych.

 

 

Partie w ewidencji magazynu – podsumowanie

 

Nie ulega więc wątpliwości, że obsługa partii magazynowych jest wielokrotnie sporym ułatwieniem. W ten sposób, przez partię, ale też numer seryjny produktu czy termin przydatności do spożycia, możemy określać, ile danego towaru mamy na stanie.

 

Odpowiedni program pozwala nam więc uniknąć sytuacji, w której towary na magazynie są wydawane według zasady AdHoc (jako pierwsze magazyn opuszczają produkty będące najbliżej magazynierów). Przy obsłudze partii produkcyjnych, numerów seryjnych i dacie ważności możemy prowadzić bardziej szczegółową ewidencję. Poza tym unikniemy sytuacji, że na magazynie znajduje się towar przeterminowany.

 

Zapisz się do naszego eksperckiego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

W Futuriti tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT oraz wdrażamy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.
Jako Złoty Partner Comarch zapewniamy naszym Klientom wysokiej jakości obsługę na wszystkich etapach współpracy.

Umów się na prezentację

Jesteś zainteresowany WMS Futuriti?
Wypełnij formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób zwiększysz efektywność swojego magazynu!

Czy aby na pewno mierzysz w magazynie wszystko, co powinieneś?

Wiedza jest kluczem do przetrwania oraz wyskalowania biznesu – zwłaszcza w obecnym, dynamicznie rozwijającym się środowisku. Im więcej aspektów mierzysz, tym więcej z nich możesz zoptymalizować.

W trosce o Twój magazyn, zespół Futuriti przygotował zestaw wskaźników efektywności, które pomogą Ci zoptymalizować pracę magazynu, usprawnić pracę i zredukować koszty.

Pobierz checklistę ze wskaźnikami i sprawdź co możesz usprawnić w magazynie!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Zapisz się do naszego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.

Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prowadzisz sprzedaż e-commerce? Możesz sprzedawać więcej ale Twój magazyn nie wyrabia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy