fbpx

Co to jest WMS? Jakie spełnia zadania? Jakie powinien mieć funkcje?

Usprawnia pracę na magazynie, umożliwia szybszą wymianę danych, a tym samym – minimalizuje ryzyko pomyłek. System WMS, bo o nim mowa, coraz częściej wykorzystywany jest w branży e-commerce.  Obecnie jest on praktycznie niezbędny w każdym średnim i dużym sklepie internetowym – znacznie przyspiesza bowiem proces wysyłkowy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź.

Co to jest WMS? To kompleksowe oprogramowanie, pomagające w zarządzaniu magazynem oraz w koordynacji wszystkich, zachodzących w nim działań. Przyspiesza on proces realizacji zamówienia, począwszy od przyjęcia dostawy, poprzez przechowywanie aż do wydawania konkretnych towarów. Wraz ze zmianą nawyków konsumentów, którzy coraz częściej decydują się na zakupy w internecie, system WMS staje się koniecznością, aby móc spełnić we właściwy sposób oczekiwania klientów.

 

System WMS – jakie spełnia role i zadania?

Do dziś wiele  firm dba o ruch produktów w magazynie w sposób „analogowy” z wykorzystaniem zwykłych, papierowych wydruków zamówień. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w małych przedsiębiorstwach, w których pracownicy znają lokalizację każdego produktu na pamięć. W momencie, gdy sklep internetowy zaczyna się rozrastać, konieczne staje się wdrożenie systemu WMS – tylko w ten sposób można kontrolować wszystkie zachodzące na magazynie procesy, zapobiegać pomyłkom w kompletowaniu paczek oraz przestojom w realizacji zamówień.

 

Poniżej podajemy podstawowe zadania, które powinien spełniać każdy system WMS.

 • Przyjmowanie towaru – chodzi tu nie tylko o przyjmowanie produktu od dostawcy, ale również z innego magazynu oraz od klienta, w ramach zwrotu przesyłki.
 • Zarządzanie lokalizacją towaru – dzięki systemowi WMS można określić, która lokalizacja dla danego towaru będzie najlepsza, biorąc pod uwagę m.in. różne jego parametry.
 • Kompletowanie towaru – system WMS pokazuje pracownikom magazynu zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji, dzięki czemu proces realizacji zamówienia przebiega znacznie szybciej.
 • Wysyłanie towaru z magazynu – system obejmuje m.in. grupowanie produktów, generowanie odpowiednich etykiet oraz zarządzanie załadunkiem towarów.
 • Inwentaryzacja towaru – WMS pozwala określić aktualne stany magazynowe pod względem ilości i aktualizuje wszystkie dane na bieżąco.
 • Kontrola ilościowa i asortymentowa – podczas niej można zweryfikować zgodność dostarczonego towaru z zamówieniem.

 

Warto zaznaczyć, że system WMS pozwala na zarządzanie wieloma magazynami jednocześnie.

 

System WMS dla e-commerce – jakie funkcje musi posiadać?

 

Odpowiedni system WMS dla sklepu internetowego powinien być dodatkowo wyposażony w poniższe funkcje.

 • Możliwość integracji z systemami ERP – WMS powinien łączyć się płynnie z ERP, który wykorzystuje się do zarządzania całą firmą. Integracja umożliwia m.in. spójną pracę nad zamówieniami, połączenie stanów magazynowych z księgowością czy też pracę na wspólnej bazie kontrahentów.
 • Funkcje związane z dokumentami magazynowymi – dotyczy to ich tworzenia i zatwierdzania, a także przyjmowania i wydawania towarów, jak również ich przesuwania pomiędzy różnymi lokalizacjami i magazynami.
 • Funkcje związane z działaniami na towarach – system WMS powinien umożliwiać sczytywanie kodów kreskowych (zarówno jednostkowych, jak i zbiorczych), weryfikację stanów magazynów znajdujących się w różnych lokalizacjach oraz pozwalać na wgląd w historię dokumentów dotyczących konkretnego towaru i lokalizacji.
 • Funkcje zwiększające wydajność firmy – pozwalają na to wykorzystywane m.in. przenośne kolektory, a także opcje związane z grupowaniem dokumentów magazynowych, filtrowaniem dokumentów, optymalizacją ścieżki pracownika magazynu oraz obsługą bardziej skomplikowanych (wieloetapowych) scenariuszy magazynowych.
 • Możliwość konfiguracji systemu – obejmuje edycję jego wyglądu, zarządzanie użytkownikami, lokalizacjami i powiadomieniami oraz zmiany struktury magazynu.

 

Wszystkie te opcje posiada WMS Futuriti, który można zintegrować z systemami Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL.

 

Kiedy warto zainwestować w system WMS?

 

System WMS w sklepach internetowych sprawdzi się wtedy, kiedy liczba przesyłek jest już dosyć duża, a do tego pochodzą one od wielu nadawców i kierowane są do wielu odbiorców. Warto go zakupić również wtedy, gdy na magazynie pojawiają się poniższe problemy.

 

 • Twoi pracownicy nie mogą znaleźć towaru – do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się nowi magazynierzy, a firma nie korzysta z WMS. W systemie tym śledzony jest każdy ruch produktu na magazynie, dzięki czemu nie ma problemu z określeniem jego właściwej lokalizacji.
 • Kompletowanie zamówień trwa zbyt długo – to standardowy problem w magazynach niekorzystających z WMS. Rozwiązaniem problemu mogą być zintegrowane z tym systemem kolektory, czyli specjalne czytniki, które pomagają znacznie skrócić czas kompletacji.
 • W sklepie dochodzi do sprzedaży towarów, których nie ma na stanie – jeśli nie istnieje ewidencja stanów magazynowych, bardzo łatwo jest sprzedać produkty, których już nie ma. System WMS na bieżąco aktualizuje dane o asortymencie, minimalizując ryzyko pojawienia się tego problemu, podnosi również skuteczność w odnajdywaniu towaru w magazynie.
 • Nowi pracownicy wdrażają się zbyt wolno – system WMS sam prowadzi nowego pracownika, w wyniku czego jego wdrażanie trwa zaledwie kilka godzin. W praktyce produktywność magazynu zwiększa się dzięki temu o 20-30%, a w wielu przypadkach osiągnięte rezultaty wynoszą nawet ponad 300%!
 • Nie wiadomo, jaka jest prawdziwa wydajność pracowników – system WMS pozwala prześledzić efektywność magazynierów oraz ich postępy. Dzięki temu wiadomo, gdzie jest tzw. „wąskie gardło”, a tym samym można przemodelować we właściwy sposób poszczególne procesy.
 • Nie wiadomo, kto popełnia błąd – pomyłki mogą się zdarzyć nawet przy korzystaniu z WMS, jednak system ten pozwala szybko wychwycić, kto jest za nie odpowiedzialny. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć danego błędu w przyszłości.

 

Szukasz intuicyjnego systemu WMS dla swojej firmy? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat WMS Futuriti? Zadzwoń lub napisz do nas, podpowiemy Ci najlepsze rozwiązanie!

Czy aby na pewno mierzysz w e-sklepie wszystko, co powinieneś?
Najnowsze posty
Zapisz się do naszego eksperckiego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

Czy aby na pewno mierzysz w magazynie wszystko, co powinieneś?

Wiedza jest kluczem do przetrwania oraz wyskalowania biznesu – zwłaszcza w obecnym, dynamicznie rozwijającym się środowisku. Im więcej aspektów mierzysz, tym więcej z nich możesz zoptymalizować.

W trosce o Twój magazyn, zespół Futuriti przygotował zestaw wskaźników efektywności, które pomogą Ci zoptymalizować pracę magazynu, usprawnić pracę i zredukować koszty.

Pobierz checklistę ze wskaźnikami i sprawdź!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

W Futuriti tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT oraz wdrażamy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.
Jako Złoty Partner Comarch zapewniamy naszym Klientom wysokiej jakości obsługę na wszystkich etapach współpracy

Umów się na prezentację

Jesteś zainteresowany WMS Futuriti? Wypełnij poniższy formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób zwiększysz efektywność swojego magazynu!
logo FUTURITI

Tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT, oraz wdrażamy, serwisujemy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.

Dowiedz się w jaki sposób dobry WMS zapewnia klientom wysoką jakość obsługi.

W coraz bardziej konkurencyjnym środowisku zapewnienie najlepszej obsługi klienta jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zmieniły się również oczekiwania klientów, w wyniku czego firmy muszą być wydajniejsze, bardziej przejrzyste i bardziej elastyczne.

W poniższym poradniku wyjaśniamy wpływ, jaki system zarządzania magazynem będzie miał na doświadczenia Twoich klientów.

Dowiesz się:

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.

Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

Prowadzisz sprzedaż e-commerce? Możesz sprzedawać więcej ale Twój magazyn nie wyrabia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.