fbpx

Jak minimalizować błędy na magazynie?

Pomyłki są nieuniknione, a w przypadku branży e-commerce - są bardzo kosztowne. Na szczęście, można je w dużym stopniu minimalizować. Aby więc dochodziło do błędów na magazynie jak najrzadziej, warto wdrożyć odpowiednie rozwiązania - wyeliminują one wiele problemów natury organizacyjnej. Szczególnie przydatny okaże się zaawansowany system WMS, który wykorzystuje nawet mechanizmy sztucznej inteligencji.

Dlaczego warto zadbać o eliminowanie błędów na magazynie? Przede wszystkim dlatego, że jedna pomyłka wiąże się z wieloma dodatkowymi czynnościami: zwrotem paczki od klienta, weryfikacją, czy nie zepsuł on produktu (a może tak się wydarzyć), ponowną wysyłką, korektą w dokumentach, a do tego – z zepsutą opinią. W praktyce oznacza to generowanie start, gdyż jeden błąd kosztuje około 100 zł w przypadku klienta w Polsce oraz dwa razy tyle, jeśli chodzi o klienta za granicą.

 

System WMS na kolektorach przenośnych

 

Jeśli prowadzisz skuteczny sklep internetowy, podstawą w twojej pracy powinien być odpowiedni system WMS (jak np. WMS Futuriti), który stworzony został właśnie po to, aby minimalizować różnego rodzaju pomyłki i ułatwiać pracę na magazynie. Dzięki niemu można na bieżąco kontrolować stan magazynu i przepływ zamówień czy też optymalizować pracę magazynierów. Nasz system współpracuje z Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XL. Aby w pełni przekonać się o skuteczności WMS, warto go wykorzystywać na przenośnych kolektorach.  

Praca na początkującym magazynie polega na tym, że dany pracownik otrzymuje listę produktów do zebrania w postaci papierowego dokumentu, a następnie przystępuje do kompletacji zamówień. Kiedy odniesie już wszystkie produkty w odpowiednie miejsce, pobiera kolejną listę. Wykorzystanie kolektorów znacznie ułatwia cały proces na wiele różnych sposobów.  

 

  • Kolektory pokazują dokładne opisy produktów oraz inne potrzebne informacje, których nie trzeba już zapisywać na kartkach, co z kolei znacznie przyspiesza inwentaryzację. Konkretne dokumenty można otworzyć bezpośrednio na urządzeniach, dzięki czemu nie trzeba szukać papierowych list w miejscu ich składowania, a pracownik nie musi do tego samego miejsca cały czas wracać.  Co więcej, kolektory pomagają w wychwytywaniu osób, które popełniły błędy, co z kolei minimalizuje ryzyko powtórzenia ich w przyszłości.

 

  • System WMS pokazuje również zdjęcia produktów podczas realizacji zamówienia. Dzięki temu można zweryfikować każdy towar, porównując jego wygląd do tego przedstawionego na zdjęciu. Obecność fotografii, które są dostępne dla magazynierów, zmniejsza szansę na to, że wezmą oni z półki niewłaściwy produkt oraz przyspiesza jego odnalezienie.

 

  • System WMS wraz z kolektorami umożliwia również wykorzystywanie lokalizacji, do której można przypisać konkretne towary, co z kolei ułatwia odnalezienie potrzebnych produktów znacznie szybciej i krótszy czas szkolenia magazyniera. System WMS może również w inteligentny sposób pomóc w rozmieszczaniu podobnych do siebie produktów, biorąc pod uwagę ich wygląd, właściwości i wymiary oraz dobierając na tej podstawie najbardziej optymalną dla nich lokalizację.

 

  • Ważne jest także stosowanie kodów kreskowych (EAN) przy produktach. Kolektory umożliwiają ich skanowanie, co pozwala  – w razie potrzeby – na dodatkową weryfikację i identyfikację poszczególnych produktów. System WMS może skorelować  je w ten sposób również z konkretnymi zamówieniami. System ten wymusza również skanowanie każdego kodu, nie można potwierdzić obecności produktu w systemie jedynie za pomocą kliknięcia.

 

 

Wieloetapowa realizacja zamówień i weryfikacja dyspozycji

 

Błędy można wyeliminować również poprzez wieloetapową realizację zamówień. Przykładowo, najpierw można zebrać towary z regałów (na potrzebę różnych zamówień), później przeprowadzić kontrolę ich jakości, a następnie – spakować je w osobne paczki dla klientów. Na każdym z tych etapów można wykryć ewentualne błędy,  a najłatwiej to zrobić, kiedy uczestniczą w nich zupełnie inne osoby.

 

System WMS Futuriti umożliwia również ręczną weryfikację dyspozycji. W praktyce oznacza to wyrywkową kontrolę, która może pomóc nie tylko w wyeliminowaniu różnych błędów, ale również w zabezpieczaniu procesów magazynowych. Kierownik ma możliwość dokonania jej na komputerze i na kolektorze. Jeśli istnieje taka potrzeba, do weryfikacji kierownik może wybrać również odpowiedniego magazyniera. Ważne jest również to, że w ten sposób może on sprawdzić dokumenty zrealizowane, jak i czekające na realizację.  

 

W systemie WMS Futuriti dostępna jest również opcja polegająca na automatycznej weryfikacji dokumentacji. Usługę tę aktywuje kierownik. Może on określić procentową liczbę dokumentów, która zostanie skontrolowana, co również daje możliwość wykrycia ewentualnych błędów.  

 

Sztuczna inteligencja w systemach WMS

 

Sztuczna inteligencja, a konkretnie jeden jej aspekt – uczenie maszynowe, coraz częściej znajduje zastosowanie w oprogramowaniu. Najlepszym tego przykładem jest nasz system WMS Futuriti, w którym wykorzystano jej możliwości. Potrafi ona analizować wiele różnych parametrów podczas realizacji zamówienia, a także w inteligentny sposób wybierać dokumenty do weryfikacji. Algorytmy pomagają również w jeszcze bardziej umiejętnym rozlokowywaniu towaru, a także w wykrywaniu ewentualnych pomyłek.  

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz lub zadzwoń do nas, a zaprezentujemy Ci szczegóły naszego systemu.

Zapisz się do naszego eksperckiego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

W Futuriti tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT oraz wdrażamy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.
Jako Złoty Partner Comarch zapewniamy naszym Klientom wysokiej jakości obsługę na wszystkich etapach współpracy.

Umów się na prezentację

Jesteś zainteresowany WMS Futuriti?
Wypełnij formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób zwiększysz efektywność swojego magazynu!

Czy aby na pewno mierzysz w magazynie wszystko, co powinieneś?

Wiedza jest kluczem do przetrwania oraz wyskalowania biznesu – zwłaszcza w obecnym, dynamicznie rozwijającym się środowisku. Im więcej aspektów mierzysz, tym więcej z nich możesz zoptymalizować.

W trosce o Twój magazyn, zespół Futuriti przygotował zestaw wskaźników efektywności, które pomogą Ci zoptymalizować pracę magazynu, usprawnić pracę i zredukować koszty.

Pobierz checklistę ze wskaźnikami i sprawdź co możesz usprawnić w magazynie!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Zapisz się do naszego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.

Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prowadzisz sprzedaż e-commerce? Możesz sprzedawać więcej ale Twój magazyn nie wyrabia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy