fbpx

Kody kreskowe. Rodzaje oraz ich zastosowanie w magazynie

Kody kreskowe są jednym z tańszych, najlepszym w odniesieniu do ceny nośnikiem informacji o produkcie. Graficzny zapis w postaci kombinacji jasnych i ciemnych kresek pozwala przyspieszyć i zwiększyć wiarygodność odczytu informacji w szeroko pojętej logistyce. Sprawdź, jakie mają one rodzaje i zastosowania, a także, dlaczego warto identyfikować towary w magazynie przez kody kreskowe.

 

Dlaczego warto stosować kody kreskowe w magazynie?

Mimo wprowadzenia systemów automatycznej identyfikacji przez wbudowany chip RFID większą popularnością nadal cieszą się kody kreskowe. To zdecydowanie najpopularniejsza forma automatycznej identyfikacji towarów, podobnie jak materiałów, wyrobów, środków trwałych i dokumentów.

Kody kreskowe na magazynie to przede wszystkim 100% wskaźnika trafności FIFO (First In, First Out). To zasada, zgodnie z którą towar, który najwcześniej trafił na magazyn, opuszcza go jako pierwszy. System nie pozostawia operatorowi wyboru, a ten nie ma możliwości pomyłki.

Sami magazynierzy mają też znacznie mniej pracy i są wydajniejsi. Stosowanie identyfikacji przez kody kreskowe sprawia, że głównym ich zadaniem jest organizowanie pracy w magazynie. Nie muszą oni wertować dziesiątek kartek papieru, co jest niezbędne przy przyjęciach towaru, ich wydawaniu, czy przesuwaniu między magazynami logicznymi bez systemu automatycznej identyfikacji. Wyładowanie i załadowanie towarów jest szybsze i prostsze, a operatorzy wózków widłowych nie muszą weryfikować, czy na palecie znajduje się właściwy towar.

Automatyczna identyfikacja kodów kreskowych to także mniej pracy przy ręcznym wprowadzaniu dokumentów do komputera. Przepisywanie danych zawsze stwarza ryzyko pomyłki, którego nie ma przy systemie odczytu kodów kreskowych.

Finalnie to wszystko przyspiesza pracę, eliminuje ryzyko pomyłki i pozwala ograniczyć zatrudnienie, co minimalizuje koszty prowadzenia magazynu.

Wykorzystanie kodów kreskowych pozwala szybko i precyzyjnie odnaleźć lokalizację palety czy towaru na magazynowych półkach. W ten sposób jeszcze bardziej przyspieszasz cykl załadunku i wyładunku, eliminując błędy w ewidencji. Efektywniej wykorzystujesz więc powierzchnię magazynową i w każdej chwili bez trudu możesz znaleźć poszukiwany produkt.

Optymalnie, kiedy automatyzację odczytu kodów kreskowych połączysz z systemem ERP, jaki znajdziesz w ofercie Futuriti. Zwiększysz w ten sposób wydajność pracy magazynierów i zredukujesz ilość popełnianych przez nich błędów.

Jeśli nawet do takich dojdzie, po kodach kreskowych produktów ustalisz, jakie produkty zostały dostarczone do klienta i czy są one zbieżne z jego zamówieniem. Wysokiej jakości etykiety z czytelnym kodem kreskowym, które są odporne na trudne warunki w czasie transportu, są więc również krokiem ku wymaganiom i oczekiwaniom klientów.

Rodzaje kodów kreskowych w magazynie

Wyróżniamy kilka rodzajów kodów kreskowych, które są różne pod kątem wymiarów, szerokości kresek, symboli i ilości kodowanych znaków. Dla ustandaryzowania kodów w skali świata zastosowano system GS1, który obejmuje następujące symboliki kodów kreskowych:

 • EAN-8, EAN-13,
 • UPC-A, UPC-E,
 • ITF-14,
 • GS1-128 (dawniej EAN-128),
 • GS1 DataBar,
 • GS1 DataMatrix,
 • symboliki Złożone (Composite Symbology).

 

W obrocie towarowym, a więc również na magazynach głównie stosuje się jednak trzy kody:

 • EAN-8 – kod kreskowy na pojedynczych opakowaniach, na których nie może się zmieścić kod EAN-13;

 • EAN-13 – kod kresowy na opakowaniach jednostkowych oraz na jednostkowych opakowaniach transportowych (np. karton);
 • GS1-128 – kod kreskowy na transportowych opakowaniach zbiorczych (np. paleta, skrzyniopaleta, półpaleta).

 

Najpopularniejszym typem kodu kreskowego jest kod EAN-13. Jak wskazuje jego nazwa, to kod składający się z 13 znaków, z czego:

 • pierwsze 3 cyfry oznaczają prefiks krajowy wg standardu GS1 (Polska – 590),
 • następne 4 cyfry oznaczają producenta i dystrybutora,
 • kolejne 5 cyfr oznacza numer produktu,
 • 13. cyfra służy do kontroli poprawności odczytu.

Jak wykorzystać kody kreskowe w  magazynie?

Zastosowanie kodów kreskowych na magazynie możemy podzielić na kategorie, na przykład z uwagi produkt, miejsce składowania czy dokumenty.

Dokumenty

 • Automatyzacja rejestrowania dokumentacji finansowej, magazynowej i produkcyjnej;
 • Kod kreskowy na dokumencie przechodzącym przez różne działy magazynu;
 • Kod kreskowy na dokumentach produkcyjnych

Miejsce składowania

 • Miejsce składowania oznaczone kodami kreskowymi drukowanymi na etykietach.

Wysyłka

 • Kompletowanie asortymentu do wysyłki według zamówienia sprzedaży;
 • Sprawdzenie, czy asortyment został prawidłowo przygotowany do wysyłki.

Inwentaryzacja

 • remanent on-line;
 • Inwentaryzacja zapasów magazynowych przy użyciu bezprzewodowego terminala.

Produkt

 • Informacje o produkcie (m.in. producent, dystrybutor, nazwa, waga, pojemność, kolor, wielkość, skład);
 • EAN produktów leczniczych (m.in. moc substancji czynnej, postać, dawka, wielkość i rodzaj opakowania).

Użycie kodów do uruchamiania dedykowanych procesów na magazynie

 • Grupowanie dokumentów;
 • Przypisywanie atrybutów;
 • Uruchamianie innych procesów (np. zatowarowywanie lokalizacji w przypadku użycia normatyw).

Zastosowanie kodów kreskowych jest więc coraz powszechniejsze, również w magazynie. Dzięki kodom kreskowym możesz szybko i bezbłędnie wprowadzić dane.

Już później sprawisz, że przepływ towarów po magazynie będzie bardziej płynny, a w wysyłce znajdą się dokładnie produkty ze specyfikacji zamówienia. Kod kreskowy to zawsze unikatowe oznaczenie produktu, którego nie musisz zmieniać, kiedy zmienia się cena towaru.

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie kodów kreskowych wraz z systemem zarządzania gospodarką magazynową usprawnia pracę magazynu i czyni go efektywniejszym. Pozwala zrezygnować z dokumentów w formie papierowej, zastępując je wersjami elektronicznymi. Właśnie dzięki kodom kreskowym elektroniczne systemy zarządzania są bezcenne w operacjach wykonywanych na magazynie. To znacznie krótszy czas realizacji każdej operacji i eliminacja kosztownych błędów. W odróżnieniu od jednostki ludzkiej automat pracuje szybciej, nie choruje i nie pozwala sobie na błędy.

Jeśli szukasz systemu, który obsługuje kody kreskowe, skorzystaj z WMS Futuriti. Dzięki temu w lepszy sposób będziesz zarządzać pracownikami magazynu, którzy szybciej, dokładniej i bez błędów obsłużą kolejne zamówienia.

Zapisz się do naszego eksperckiego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.

W Futuriti tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT oraz wdrażamy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.
Jako Złoty Partner Comarch zapewniamy naszym Klientom wysokiej jakości obsługę na wszystkich etapach współpracy.

Umów się na prezentację

Jesteś zainteresowany WMS Futuriti?
Wypełnij formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób zwiększysz efektywność swojego magazynu!

Czy aby na pewno mierzysz w magazynie wszystko, co powinieneś?

Wiedza jest kluczem do przetrwania oraz wyskalowania biznesu – zwłaszcza w obecnym, dynamicznie rozwijającym się środowisku. Im więcej aspektów mierzysz, tym więcej z nich możesz zoptymalizować.

W trosce o Twój magazyn, zespół Futuriti przygotował zestaw wskaźników efektywności, które pomogą Ci zoptymalizować pracę magazynu, usprawnić pracę i zredukować koszty.

Pobierz checklistę ze wskaźnikami i sprawdź co możesz usprawnić w magazynie!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Zapisz się do naszego newslettera. Tylko wartościowe treści!
Zapraszamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tutaj artykuły eksperckie na temat optymalizacji magazynów, systemów WMS oraz innych tematów związanych z branżą e-commerce.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.

Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prowadzisz sprzedaż e-commerce? Możesz sprzedawać więcej ale Twój magazyn nie wyrabia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy