fbpx
Spis treści

Wdrożenie WMS przez Futuriti

Artykuł ten opisuje zakres i kroki wykonywane w ramach typowego wdrożenia Futuriti WMS w szczególności w ramach zakupu Pakietu Startowego i obejmuję: instalacje na środowisku testowym, instruktaż, instalację na środowisku produkcyjnym, podstawowe wsparcie po uruchomieniu produkcyjnym. Instalacja, wdrożenie i szkolenie – w przypadku korzystania z procesów dedykowanych, większej ilości użytkowników, rozbudowanej infrastruktury oraz innych uzasadnionych przypadkach – powinna być adekwatnie rozbudowana i dostosowana przed rozpoczęciem pracy.

1. Spotkanie „kick off” 

Wdrożenie standardowe Futuriti WMS wymaga wcześniejszego przygotowania środowiska technicznego, magazynu oraz zespołu. Spotkanie „kick off” odbywa się online przez około godzinę. Wdrożenie prowadzone jest etapami które wymaga ścisłej współpracy pomiędzy zespołami projektowymi odbiorcy jak i dostawcy. Implementacja wymaga realizacji następujących punktów:

 • Zespół projektowy – na czas trwania wdrożenia należy ustalić stały zespół projektowy. Wielkość zespołu musi zostać wyznaczona na podstawie skali wdrożenia oraz złożoności realizowanego projektu. Każdy z członków odpowiada za przygotowanie konkretnych obszarów działań tj. sprzętu oraz infrastruktury IT, magazynu, ERP. Stopień realizacji zadań zostaje przekazany do kierownika projektu który jest bezpośrednim kontaktem z wdrożeniowcem Futuriti. Kierownik jest również osobą podejmując kluczowe decyzje odnośnie wdrożenia.
 • Planowanie projektu – system Futuriti WMS w podstawowej wersji oferuje możliwość konfiguracji procesów standardowych zgodnie z dokumentacją. Klient określa zakres potrzebnych funkcjonalności które nie wybiegają ponad wyżej wspomnianą dokumentacje. Wszystkie zmiany muszą zostać skonsultowane z wdrożeniowcem Futuriti.
 • Czas realizacji – wyznaczenie czasu realizacji poszczególnych etapów jest krytyczne dla sprawnego wdrożenia systemu. Podczas ustalania harmonogramu prac należy uwzględnić konkretne ramy czasowe uwzględniające możliwe starty związane z urlopami, dniami wolnymi, niedyspozycją pracowników. Kierownik projektu odpowiada za organizację zastępstw w zespole projektowym aby nie doprowadzić do opóźnień w harmonogramie. Po ustaleniu grafiku wdrożenia nie przewiduje się jego zmian.
 • Infrastruktura IT – system Futuriti WMS wymaga odpowiedniego przygotowania infrastruktury sprzętowej jak i oprogramowania zgodnie z aktualnymi wymaganiami systemu które są  publikowane w dokumentacji (wymagania ze względów technologicznych mogą ulegać zmianie) Niespełnienie wymagań może prowadzić do niestabilności działania oprogramowania.  Jest to krytyczny czynnik który niespełniony blokuje możliwość wdrożenia. Krytyczne punkty wymagane na początku wdrożenia to: dostęp RDP do serwera, środowisko testowe, objęcie zasięgiem WIFI magazynu, konfiguracja kolektorów łączących się do serwera RDP,  przygotowanie wszystkich wymaganych poświadczeń do bazy danych oraz systemu.
 • Magazyn – wprowadzenie systemu Futuriti WMS wymaga odpowiedniego przygotowania magazynu oraz towarów przed startem produkcyjnym. W szczególności należy zwrócić uwagę na ustalenie struktury magazynu oraz towarów poprzez oznaczenie ich odpowiednimi kodami kreskowymi/kodami EAN w ERP. Oznaczanie magazynu powinno nastąpić niezwłocznie po rozpoczęciu testów Futuriti WMS. Co więcej pracownicy magazynu muszą mieć możliwość logowania się na serwer za pomocą kolektorów.
 • Wdrożenie – podczas realizacji projektu system Futuriti WMS zostanie zainstalowany w dwóch osobnych instancjach tj. testowej oraz produkcyjnej. Pierwsza ma na celu przygotowanie użytkowników do korzystania z systemu. Po potwierdzeniu przez kierownika projektu prawidłowego działania następuje instalacja oprogramowania na środowisku produkcyjnym. Rozpoczęcie pracy na Futuriti WMS poprzedzone jest protokołem potwierdzającym  dopuszczenie programu do pracy na środowisku roboczym klienta w konfiguracji zgodnej ze środowiskiem testowym. 

2. Środowisko testowe

Instalacja jest zakończona prawidłowo kiedy możliwe jest połączenie się z aplikacją przez Pulpit zdalny, aplikacja się uruchamia i możliwe jest zalogowanie operatora. W przypadku zakupu kolektora (urządzenia) przez Futuriti, weryfikowane jest również połączenie z kolektora.

Podstawowe procesy obsługiwane w ramach Pakietu Startowego

Wydanie towaru

Konfiguracja systemu Futuriti WMS zapewnia wybór realizacji wydań z magazynu, klient po analizie procesów może wybrać najlepszą opcje dla swojego obszaru magazynowego.

Realizacja wydań:

 • Jednoetapowe;
 • Dwuetapowe.

Jednoetapowy proces wydań systemu Futuriti WMS zapewnia realizację dokumentów sprzedażowych w uproszczony sposób:

 • Utworzony dokument WZ- Wydanie zewnętrzne w ERP synchronizuje się z Futuriti WMS.
 • Zatwierdzenie WM w Futuriti WMS powoduje wyciągnięcie WZ z bufora w ERP.

Dwuetapowy proces wydań systemu Futuriti WMS zapewnia realizację dokumentów sprzedażowych w dwóch krokach:

 • Realizacja Dokumentu MP podczas kompletacji.
 • Realizacja Dokumentu WM podczas pakowania do wysyłki.

Przyjęcie towaru

Realizacja przyjęcia towaru po utworzeniu PZ- Przyjęcia zewnętrznego:

 • Dokument PZ utworzony w buforze w ERP synchronizuje się w Futuriti WMS;
 • Zatwierdzenie PM w Futuriti WMS powoduje wyciągnięcie WZ z bufora w ERP.

Przesunięcia międzymagazynowe

Realizacja Przesunięcia międzymagazynowego po utworzeniu MM- Przyjęcia międzymagazynowego w ERP:

 • Stworzony MM w buforze w ERP synchronizuje się jako WM (w magazynie źródłowym) w Futuriti WMS
 • Zatwierdzenie WM (w magazynie źródłowym) spowoduje utworzenienie PM (w magazynie docelowym) w Futuriti WMS
 • Zatwierdzenie PM (w magazynie docelowym) spowoduje zatwierdzenie MM w ERP.

Testy

Podstawowym celem przeprowadzenia testów jest:

 • zdefiniowanie podstawowej konfiguracji,
 • zakresu migracji danych z systemu ERP,
 • przetestowanie scenariuszy testowych.

3. Instruktaż

Szkolenie z podstawowego działania systemu, realizowane zdalnie lub w siedzibie Futuriti w godzinach pracy Futuriti w terminie uzgodnionym z klientem. Szkolenie obejmuje:

 • Dostęp do materiałów w wersji elektronicznej.
 • Instrukcję logowania się do systemu
 • Szkolenie z realizowania podstawowych funkcjonalności systemu Futuriti WMS.
 • Szkolenia uzupełniające, jeżeli klient ma dodatkowe pytania, przed startem.

Całkowity czas instruktażu realizowanego w ramach zakupu Pakietu Podstawowego jest ograniczony do 4h. W przypadku chęci przedłużenia lub zwiększenia zakresu możliwy jest zakup dodatkowych godzin wg oferty z działu handlowego.

4. Instalacja i konfiguracja WMS środowisko produkcyjne

Kiedy wdrażany system pomyślnie przejdzie etap testów oraz zakończony zostanie instruktaż przychodzi czas na uruchomienie produkcyjne systemu. Uruchomienie jest realizowane w ustalonym z klientem terminem w godzinach pracy Futuriti.

 • Uruchomienie Procesów – środowisko produkcyjne
 • Migracja stanów na jedno położenie lub inwentaryzacja
 • Start produkcyjny po podpisaniu protokołu odbioru wdrożenia
 • Asysta personalna zdalna (telefon, TeamViewer)

Przy starcie nowy system jest stale monitorowany poprzez asystę zdalną (telefon, TeamViewer), tak by wyeliminować wszelkie problemy tzw. wieku dziecięcego. Całkowity czas asysty po uruchomieniu realizowanej w ramach zakupu Pakietu Podstawowego jest ograniczony do 2 roboczogodzin do wykorzystania w ciągu jednego tygodnia od podpisania protokołu. W przypadku chęci przedłużenia lub zwiększenia zakresu możliwy jest zakup dodatkowych godzin wg oferty z działu handlowego.

W Futuriti tworzymy zaawansowane technologicznie systemy IT oraz wdrażamy, rozwijamy i integrujemy systemy Comarch ERP.
Jako Złoty Partner Comarch zapewniamy naszym Klientom wysokiej jakości obsługę na wszystkich etapach współpracy.

Umów się na prezentację

Jesteś zainteresowany WMS Futuriti?
Wypełnij formularz – odezwiemy się do Ciebie i pokażemy, w jaki sposób zwiększysz efektywność swojego magazynu!

Czy aby na pewno mierzysz w magazynie wszystko, co powinieneś?

Wiedza jest kluczem do przetrwania oraz wyskalowania biznesu – zwłaszcza w obecnym, dynamicznie rozwijającym się środowisku. Im więcej aspektów mierzysz, tym więcej z nich możesz zoptymalizować.

W trosce o Twój magazyn, zespół Futuriti przygotował zestaw wskaźników efektywności, które pomogą Ci zoptymalizować pracę magazynu, usprawnić pracę i zredukować koszty.

Pobierz checklistę ze wskaźnikami i sprawdź co możesz usprawnić w magazynie!

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Podając swój adres mailowy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Futuriti w celu zapisania do listy mailingowej i wysyłania newslettera. Newsletter będzie zawierał informacje eksperckie na temat zarządzania magazynem wysokiego składu, branży e-commerce a także o produktach, usługach, promocjach lub nowościach Futuriti. Zgodę można w każdej chwili cofnąć.
Obiecujemy nie spamować ! Będziesz otrzymywać tylko wartościowe treści.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prowadzisz sprzedaż e-commerce? Możesz sprzedawać więcej ale Twój magazyn nie wyrabia? Skontaktuj się z nami! Pomożemy